Sok z aloesu

Właściwości zdrowotne soku z aloesu

Aloes rozumiany jako rodzaj biologiczny to aż 550 gatunków roślin. Większość z nich ma zbliżone właściwości lecznicze, największe znaczenie w farmakoterapii i medycynie naturalnej ma jednak aloes zwyczajny (Aloe vera). W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim sok z aloesu, a także olej pozyskiwany z aloesu.

Stosowanie zewnętrzne soku z aloesu

Sok z aloesu stosowany w formie okładów zewnętrznych poprawia stan zdrowia skóry, a także znacznie przyspiesza gojenie się ran. W odróżnieniu od zastosowań wewnętrznych, w leczeniu ran częściej niż soku z Aloe vera używa się soku z Aloe ferox. Sok otrzymywany z miąższu i liści Aloe ferox jest szczególnie skuteczny w leczeniu oparzeń – wykorzystuje się go w tym celu nie tylko w samoleczeniu domowym, ale także w farmakologii klinicznej. Ponadto jest popularnym środkiem kosmetycznym: nawilża skórę i rozświetla cerę. U niektórych osób (zwłaszcza małych dzieci) okłady z aloesu mogą jednak wywołać uczulenia, a nawet owrzodzenia. Ze względu na okazjonalne występowanie podrażnień, nie stosuje się soku z aloesu w leczeniu hemoroidów.

Korzystne właściwości nawilżające soku z aloesu obejmują nie tylko skórę, ale także tkankę nabłonkową, która wyściela narządy wewnętrzne. Sok z aloesu stosuje się więc jako środek wspomagający w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i nosa.

Alona – stężony sok z aloesu

W zastosowaniach wewnętrznych większe znaczenie, niż sok bezpośrednio pozyskiwany z miąższu aloesu ma alona, czyli różne rodzaje stężonego soku aloesowego. Alona występuje w formie stałej i półstałej, przybierając postać charakterystycznych bryłek. Stosowana jest jako środek przeczyszczający, a w mniejszych dawkach jako środek pobudzający wydzielanie śluzu w układzie pokarmowym oraz w celu stymulowania wydzielania żółci.

Sok z aloesu w medycynie naturalnej

W medycynie naturalnej wysoce stężoną alonę zastąpić można często sokiem naturalnym. Stabilizuje on pracę układu pokarmowego i przyspiesza przemianę materii. Dzięki właściwościom przyspieszającym wydzielanie śluzu pomaga chronić ścianki jelit. Przyspieszanie przemiany materii jest natomiast korzystne w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu z toksyn. Oczyszczanie organizmu ułatwia również fakt, że sok z aloesu reguluje kwasowość treści żołądkowej. Sok z aloesu jako substancja regulująca to naturalny środek wspomagający leczenie wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowych, w tym niestrawności, nadkwasoty i wrzodów żołądka. Ponadto posiada on łagodne właściwości antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu stosuje się go jako środek domowy w leczeniu przeziębień. W medycynie naturalnej jest uważany także za środek wzmacniający odporność na infekcje.

Flower obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com